Náš příběh a vize

Vyrůstal jsem v krejčovské rodině. Můj děda byl pánský krejčí, babička krejčová. Já se nejdříve vydal jinou pracovní cestou, ale ke kvalitnímu oblečení jsem měl vždy blízko. Jednoho dne mi zavolala kamarádka s tím, že pořádá výprodej ve svém krejčovství. Zavolala, zda jí přijdu pomoci. Přišel jsem. Ten víkend jsem zjistil, co v mém životě chybělo. Práce, kterou budu milovat a která mě bude naplňovat.

Odešel jsem ze zaměstnání a pustil se do toho. Hned v začátku jsem zjistil, že má představa o kvalitním a dobře padnoucím oděvu, či o tom, jak by lidé měli své šatníky tvořit, se podstatně lišila od téměř všeho, co jsem na trhu našel. Začal jsem hledat lidi, kterými bych se obklopil. Hledal jsem lidi, kteří by pro mě a mé klienty tyto oděvy tvořili tak, aby splňovaly mé požadavky a zároveň byly cenově dostupné. Zjistil jsem, že trh je plný lidí, kteří pouze předstírají, že dělají něco, co vlastně neumí. Zjistil jsem, že kvalitní krejčí u nás skoro nejsou, či si pro náročnost tohoto povolání již zvolili jinou životní cestu, a že se do toho budu muset pustit sám. Čekala mě velice dlouhá a těžká cesta plná slepých uliček. U každého odevzdaného obleku jsem věděl, co chci příště udělat lépe a kam se chci posunout.

Nejdříve jsem dělal zkoušky ve svém bytě. Následně si pronajal malý sklepní prostor na Vinohradech. Již jako pracovní tým jsme se stěhovali do větších reprezentativních prostor. Tam jsme zjistili, že to je přeci jen velké sousto, a že se naše podnikání ubírá jiným směrem, než chceme. Nikdy jsme nechtěli mít fabriku nebo přeprodávat stovky MTM obleků. Chtěli jsme malé krejčovství s kvalitní výrobou, Produkt a osobní přístup, to byly naše cíle. Prodávat produkty za jejich reálnou cenu, to byla naše vize. Proto jsme se vrátili do menších prostor. Vždy jsme byli věrni Vinohradům a teď jsme na adrese Mánesova 89. Najdete nás přímo vedle Náměstí Jiřího z Poděbrad. Zde jsme spokojeni, sem patříme.

Aktuálně jsme ve stádiu, kdy Vám můžeme nabídnout kompletní škálu bespoke / zakázkových oděvů jak pro pány, tak pro dámy. Jsou tvořeny jak úplně tradičními metodami, tak i moderními výrobními technologiemi. Stále se však jedná o tvorbu střihu, jeho modelaci a následnou ruční tvorbu, která je zákazníkovi šitá na míru. Rozdíl je ve vnitřních vložkách oděvů. Podrobně se o tom rozepisuji na našem blogu. Oděvy tvoříme od skici oděvního návrhu, přes přípravu konstrukce, výrobního procesu a vhodného materiálu, pokračujeme tvorbou střihu a jeho modelaci až k ručnímu zpracování oděvu do finální podoby. Celý tento proces probíhá u nás v dílně a podílí se na něm ten nejlepší tým.

Oděvy navrhuji společně s Luckou Kučerovou. Setkali jsme se před třemi lety na Piti Uomo ve Florencii. Tohoto veletrhu se zúčastnila ještě jako studentka Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a již tenkrát jsem si všiml jejího velkého talentu. Krejčovinu vnímala podobně jako já. Probíhá to tak, že já řeším vhodnou konstrukci střihu a materiál, zatímco Lucka, která se zároveň zabývá akademickou malbou, pak kreslí finální návrhy a dolaďuje estetiku. Pod mým vedením připravuje dámské kolekce, navrhuje a stříhá svatební šaty. U pánských oděvů následně střih rýsuji a dokresluji já.

Saka a kabáty sešívá Jaruška, mistrová s celoživotní zkušeností. Prošla si vším, od studia krejčoviny až k tradiční ruční výrobě v původních pražských salónech. Následně i sama učila ostatní. Věnovala se úpravě luxusních oděvů, pak nastoupila k nám. Tak precizní pikýrování a ručně vyšívané dírky, jako umí ona, jsou vidět málokdy.


Hanka sešívá košile a kalhoty. Také je krejčová s celoživotní zkušeností a společně s Jaruškou tvoří tým již sedm let. Společně fungovaly už dávno před tím, než nastoupily ke mně. Hanka je velice efektivní a precizní ve strojovém šití.


Dále u nás pracují dvě studentky oděvní tvorby Terka a Ellen. Terka chce být pokračovatelkou pánské krejčoviny. Ellen se zabývá streetwear módou. Obě pracují pod vedením našich zkušených krejčových, nabírají zkušenosti a udržují mladistvé nápady a ducha v našem kolektivu.


Píši o něm jako o posledním, ale poslední určitě není. Dominik se okolo mé práce točil od začátku, byl jedním z mých prvních klientů. Je mým dobrým přítelem. Jednoho dne se do našeho týmu přidal a stará se u nás o obchod, ekonomiku, administrativu a prezentaci naší práce. Ten den se z Jiří Dobiáš JD krejčovství stalo Jirka a Dominik JD krejčovství. 

Společně s tím, že oficiálně spolupracujeme s výrobci a distributory látek jako je Italtex, Umberto Durando, Holland & Sherry, E. Zegna, Reda 1865 a další, je nyní výroba přesně tam, kde jsem ji vždy chtěl mít

Zároveň jsem během své cesty poznal mnoho výrobců kvalitních konfekčních oděvů, a tak udržujeme stabilní konfekční kolekci, kterou upravujeme na míru. Máme však i svou vlastní řadu oděvních doplňků a připravujeme kolekci obuvi. 

Tak, jak je naše krejčovství nyní nastavené, celý tým, odebírané materiály, je splněním mé vize, že budeme dělat perfektně padnoucí oděvy bez kompromisů. Na nic si nehrát, nebýt na nikom závislý, pokračovat v kvalitní české krejčovské tradici a zároveň to vše dělat dostupné pro každého, kdo ocení kvalitní práci a osobitý design…. to je moje vize.

Přijďte si pro svůj oděv opravdu na míru a sami pochopte ten rozdíl. Těšíme se na Vás s celým týmem JD krejčovství.